TMS Tedavisi

TMS / TMU tedavisi beyni direkt elektriğe maruz bırakmadan, transkranial manyetik alan oluşturarak beynin kendi elektriğini aktive eden bir sistemdir. Kafatasının üzerinden konulan koil yardımıyla atış yapılan manyetik akımların ciltte ve kafatasından zarar vermeden beyinin ilgili bölgelerini uyarması ve bu şekilde nöronların aktivasyonun sağlayarak pek çok psikiyatrik ve nörolojik bozukluğun giderilmesinde kullanılmasıdır. TMS cihazının temel  prensibi, MR cihazlarıyla benzerlik gösterir fakat bölgesel alanda çok daha kuvvetli bir manyetik alan oluşturur.

TMS TEDAVİSİ NEDİR?

TMS / TMU tedavisi beyni direkt elektriğe maruz bırakmadan, transkranial manyetik alan oluşturarak beynin kendi elektriğini aktive eden bir sistemdir. Kafatasının üzerinden konulan koil yardımıyla atış yapılan manyetik akımların ciltte ve kafatasından zarar vermeden beyinin ilgili bölgelerini uyarması ve bu şekilde nöronların aktivasyonun sağlayarak pek çok psikiyatrik ve nörolojik bozukluğun giderilmesinde kullanılmasıdır. TMS cihazının temel  prensibi, MR cihazlarıyla benzerlik gösterir fakat bölgesel alanda çok daha kuvvetli bir manyetik alan oluşturur.

TMS KULLANIM ŞEKLİ NEDİR?

Kişinin almış olduğu tanıya göre değişiklik göstermekte ve  ilaç tedavilerine ve terapilere ek olarak veya tek başına kullanılabilir. Ortalama 10 ila 20 seanslar haftada 2-3 günde bir uygulanarak etkili olduğu saptanmıştır. Bunun haricinde ilaç tedavisinin kullanılmadığı yada ilaçların risk teşkil ettiği hamilelik veya emzirme döneminde de FDA onayı ile güvenli ve etkili kullanımının etkili olduğu birçok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

TMS TEDAVİSİNİN GENEL FAYDALARI AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALANABİLİR:

  • Anestezi gerektirmez.
  • Hasta ayakta tedavi alır.
  • Vücuda doğrudan müdahale edilmez.
  • Sıklıkla 10-20 aralığında TMS seansı yeterlidir.
  • Protokoller hastanın rahatsızlığına göre uygulanır.
  • Bazı bozukluklarda ilaçtan daha etkin sonuçlar vermiştir.
  • Nadiren yan etkisi vardır. En olası yan etkisi hafif  baş ağrısıdır.
Bir Sorunuz Var Mı?

Psikoloji ile alakalı her türlü sorunuz için hemen arayın !

+90 537 500 15 37
Ön Randevu Al

TMS Tedavisi Soru ve Cevapları

TMS Tedavisi Yorumları

GÖNDER
×
X