Mındfulness Temelli Stres Azaltma Programı nedir?

Bilinçli Farkındalık becerilerini mindfulness egzersizleri ile kazandırmaya yarayan grup çalışmasıdır. Sistematik olarak dizayn edilmiş ve dünyada standart olarak belirlenmiş içeriği ile deneyimsel öğrenmeye dayanan güçlü bir yöntemdir.  Grup içindeki interaktif etkileşim ve paylaşımlar MBSR programının iyileştirici etkisinin temelini oluşturur. 

Batı'da psikoterapi alanlarında bir teknik olarak ilk kez Prof. tarafından tanıtılmış ve Jon Kabat-Zinn tarafından oluşturulmuş ve MIT Mindfulness Center'da (Massachusetts Institute of Technology) uygulamaya konulmuştur. İlerleme göstermeyen kronik ağrı hastalarının refahını iyileştirmek için, başlangıçta ağrılarıyla olan bağlantılarını yeniden şekillendirmek için MBSR kullanıldı. Daha sonra stres yönetimi ve duygu düzenleme gibi alanlarda kullanılmıştır.
Zamanla akademik araştırmalar, çeşitli alanlarda (depresyon, anksiyete bozukluğu, dikkat eksikliği, yeme bozuklukları, bağımlılık, yaşam doyumu vb.) MBSR'deki egzersizler ruhsal, fiziksel ve zihinseldir (nefes-beden farkındalığı, vücut taraması, Dikkatli hareket egzersizleri, oturma meditasyonu, dikkatli yeme, dikkatli yürüme egzersizleri, dikkatli dinleme, sessizlik toplantısı vb.).

EĞİTİMİN AMACI

Farkındalık eğitiminin amacı, bireylerin zamanla azalan şu anda kalma içsel yeteneklerini yeniden keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Farkındalık etkinlikleri sayesinde kişi dikkat kapasitesini artırır ve bedeninde ve zihninde meydana gelen değişikliklerin daha çok farkına varır. Duygu ve düşünceleri olduğu gibi kabul ederek, hoşgörü, nezaket ve merhametle, yargılamadan yaklaşabilme zihniyetini geliştirmeye çalışır. MBI'ın farkındalık fikrini öğreten programlarına katılanlar, egzersizleri düzenli olarak günlük yaşamlarına dahil ederek fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyilik hallerinde iyileşmeler gösterirler.
MBSR eğitimi vermek için bir MBSR eğitmen sertifikası gereklidir.

8 haftalık MBSR programını başarıyla tamamlayanlara uluslararası geçerliliği olan bir katılım sertifikası verilecektir. MBSR Eğitmeni olma şartı bu belge ile karşılanmıştır.

Bir Sorunuz Var Mı?

Psikoloji ile alakalı her türlü sorunuz için hemen arayın !

+90 537 500 15 37
Ön Randevu Al

Mındfulness Temelli Stres Azaltma Programı Soru ve Cevapları

Mındfulness Temelli Stres Azaltma Programı nedir? Yorumları

GÖNDER
×
X