Şema Terapi

Şema Terapi; hayata karşı duruşumuzu yorumumuzu şemalarımız belirler, olaylara ve insanlara kendi şemalarımız doğrultusunda müdahale eder ve tepki veririz.

Şema Terapi; hayata karşı duruşumuzu yorumumuzu şemalarımız belirler, olaylara ve insanlara kendi şemalarımız doğrultusunda müdahale eder ve tepki veririz. Şema terapi ile var olan şemalarımızı tekrar gözden geçirmek, şemalarımızı güncel zamana uygun hale getirmek hedeflenir. Bazen şemalarımızı farketmek bile iyi gelir. Böylece yaşanan zorluklara karşı daha mücadeleci ve daha güçlü bir birey olabiliriz.
Şema terapi, Jeffrey E. Young tarafından bilişsel terapi yaklaşımının içerisinden geliştirilmiş olan bir psikoterapi yöntemidir. Şema terapi, değiştirilmesi çok zor kökenleri çocukluk ve ergenlik dönemine uzanan psikolojik sorunların tedavi edilmesi için tasarlanmıştır. Bu terapi yöntemi bilişsel davranışçı, yaşantıya dayalı ve bireyler arası teknikleri birleştiren, bütünleştirici bir yaklaşıma sahiptir. Şema terapi, temelde kişilik bozukluklarının tedavi edilmesi amacı ile geliştirilmiş bir psikoterapi yöntemidir.

Bir Sorunuz Var Mı?

Psikoloji ile alakalı her türlü sorunuz için hemen arayın !

+90 537 500 15 37
Ön Randevu Al

Şema Terapi Soru ve Cevapları

Şema Terapi Yorumları

GÖNDER
×
X