Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Nedensiz yere aşırı endişelenen, korkunç sonuçlar bekleyen ve her zaman olayların olası en kötü sonuçlarını görerek aşırı endişelenen kişilerin yaygın anksiyete bozukluğuna sahip oldukları söylenir.

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler, düzenli sorunlar ve durumlar üzerinde sürekli endişe ve stres yaşarlar. Bu endişeler, kendilerinin veya sevdiklerinin ciddi bir hastalığa yakalanma veya kaza geçirme olasılığı gibi diğer insanların da endişe duyduğu sayısız konuyla bağlantılıdır. Bununla birlikte, diğer insanlarla karşılaştırıldığında, yaygın anksiyete bozukluğu olanlar, nihayetinde günlük aktiviteleri ciddi şekilde kısıtlayabilen, önemli ölçüde daha yoğun anksiyete belirtileri yaşarlar.

Bazı durumlarda, birinin endişeli hissetmesi kabul edilebilir. Örneğin, zor durumdaki bir işte çalışan bir işçi işi hakkında endişelenebilir. Bununla birlikte, yaygın anksiyete bozukluğu olanlar, belirli bir tehdidin yokluğunda da akut anksiyete yaşarlar. Ek olarak, endişeleri üzerinde çok az kontrolleri vardır veya hiç kontrolleri yoktur.

Gündelik olayların getirdiği endişe ve gerilimin en az altı ay sürmesi ve farklı fiziksel ve ruhsal semptomların ortaya çıkması durumunda "Genel Anksiyete Bozukluğu" tanısı konur.

Mağdurlar sıklıkla kendilerini endişelendiren durumlardan kaçınmaya çalışırlar veya örneğin değer verdikleri kişilerin güvende ve zarar görmemesini sağlamaya çalışabilirler. Aileleri bu endişeleri sıklıkla kendilerine bir yük olarak gördükleri için anlaşmazlıklar olabilir.

Bir Sorunuz Var Mı?

Psikoloji ile alakalı her türlü sorunuz için hemen arayın !

+90 537 500 15 37
Ön Randevu Al
×
X