Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

Çözüm odaklı terapi, danışanı terapiye getiren sorunların kökenine odaklanmak yerine, terapi seansının sonunda elde etmeyi umdukları sonuçlara odaklanır.

Çözüm odaklı terapi adı verilen 50 yıllık bir tedavi tekniği, danışanların terapi sırasında ve sonrasında başarmak istedikleri hedeflere, onları getiren sorunların doğasından daha fazla vurgu yapar. Geçmiş, geçmiş deneyimler ve önceki bağlantılar geleneksel terapide yoğun bir şekilde vurgulanmaktadır. Danışanın daha önce benzer sorunları çözmede başarılı olduğu hedefleri ve koşulları netleştirmek, çözüm odaklı terapinin temel bileşenleridir. Başka bir deyişle, müşterinin bugünü ve geleceği bu terapide geçmişinden daha önemlidir.

Terapist danışana görmek istediği geleceği düşünmesi talimatını verir ve bu aşamadan sonra danışan ve terapist, danışanın bu arzu edilen geleceğe doğru ilerlemesini sağlamak için işbirliği yapar, sıklıkla küçük adımlar atarak ama bazen de önemli değişiklikler yaparak. Müşterinin kendi kaynakları zaten cevabı içeriyor. Zorluklara neden olan şeylerden ziyade sorunların nasıl çözülebileceğine odaklanılır.

Bir Sorunuz Var Mı?

Psikoloji ile alakalı her türlü sorunuz için hemen arayın !

+90 537 500 15 37
Ön Randevu Al

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Soru ve Cevapları

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Yorumları

GÖNDER
×
X