Ergenlik Dönemi Sorunları

Hiperaktivitenin ne olduğunu tanımlamak güçtür çünkü bu çok öznel bir davranıştır. Bir kişi için anormal görünen bir kişi başka birine tamamen normal görünebilir.

Hiperaktivite, çoğunlukla Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) adı verilen bir tıbbi durumdan kaynaklanır. Hiperaktivite olağandışı veya anormal aktif olma durumudur.

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çocuklarda en çok rastlanan ruhsal bozukluktur. DEHB olan çocuklar hiperaktif olabilir ve dürtülerini kontrol altına alamaz. Ya da dikkat etmede sorun yaşayabilirler. Bu davranışlar okul ve ev hayatını etkilemektedir.

Ergenlik Dönemi Sorunları Nelerdir?

Ergenlik Dönemi, insan yaşamında önemli bir geçiş dönemidir. Bu geçiş evresi yalnızca fizyolojik değişimleri değil; duygusal ve psikolojik değişimleri de beraberinde getirir. Erken çocukluk dönemindeki deneyimler, yetiştirilme tarzı, ebeveyn tutumları, aile öyküsü gibi etkenler ergenlik döneminin nasıl şekilleneceğini gösteren önemli maddeler arasında yer alır. Ergenlik döneminde, kaygı bozuklukları, depresif bozukluklar, duygu durum bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, davranım bozuklukları, risk alma davranışı (risk içerikli cinsel davranış, ergen gebeliği vb.), madde kullanımı, yeme bozuklukları en sık gözlenen psikolojik sorunlar arasında yer almaktadır.

Belirtileri Nelerdir:

Okul ile ilgili her şey için endişelenmeyi anne babasına bırakır.

Kendini karşı cinsten kişiyle özdeşleştirir.

Aynı hataları tekrarlar.

Mantıksız kuralların ya hepsine karşı çıkar veya hepsine boyun eğer.

Hiç kimseyi önemsemez ve değer vermez.

Arkadaşlarına ilgisi çok, anne babasına azdır.

Pişmanlık duymaz, suçu başkasına atar.

Değişik duygularını ya ifade etmez ya da sadece kötü olanları söyler.

Sevilmediğine ve değerinin olmadığına inanır.

Tedavisi Nedir:

Ergenlik döneminde gözlenen sorunlara ilişkin aile ve okul ile işbirliği içinde çalışmak oldukça önemlidir. Ruh sağlığı uzmanı, ailenin başvuru sebebine ilişkin alanlarda, kapsamlı bir değerlendirme yaparak bilgi sahibi olur. Bazı durumlarda çeşitli testlerden yararlanır. Bazı durumlarda ise başvuru sebebi, gencin değil ailenin yakınması yönündedir. Değerlendirme ardından gözlenen sorun alanı, sorunun şiddeti, başlangıç süresi ve gencin/ailenin hayatındaki işlevselliğin ne ölçüde bozulduğuna ilişkin uygun bir tedavi planı belirlenir.

Gencin yaşadığı sorunlarla ilgili belirtileri azaltmak ya da ortadan kaldırabilmek amacıyla medikal tedavi başlanabilir. Her koşul ve durumda, kullanılan ilacın ruh sağlığı uzmanı hekim (psikiyatrist) tarafından reçete edilmesi oldukça önemlidir.

Medikal tedavinin yanı sıra ya da medikal tedavi ile birlikte psikoterapi başlanabilir. Ailenin ve ergenin yaşadığı problemlerle ilgili baş etme becerilerini desteklemek, işlevselliğini ve uyum becerilerini arttırabilmek, belirtileri ortadan kaldırabilmek amacıyla uygun psikoterapi yöntem ve teknikleri kullanılır. Aile, süreç içindeki tutumları ve nasıl davranması gerektiği ile ilgili bilgilendirilir; anne babalara bu alanda psikoeğitim verilir.

Bize Ulaşın

Yıldızevler Mh. Kocasinan Bulvarı No:350 Kocasinan Tokat
info@antbinayonetimi.com 0 (384) 212 98 16
Tüm Araçlar
WhatsApp WhatsApp